Segregacja śmieci – nowe zasady

1 kwietnia w Krakowie zmieniają się zasady segregacji – odpady będziemy segregować na pięć różnych frakcji. Zmiany wynikają z obowiązku dostosowania gminnych przepisów do prawa krajowego i unijnego.

Do tej pory to gminy ustalały zasady segregacji odpadów na swoim terenie, dlatego kolory pojemników i wytyczne dotyczące segregacji mogły się różnić w zależności od miejsca. Teraz, dzięki ujednoliceniu przepisów dla całego kraju, niezależnie od tego, gdzie będziemy przebywać, spotkamy takie same kolory pojemników i będziemy segregować według tych samych zasad.

Jak segregować?

Nowe przepisy wprowadzają segregację odpadów na pięć różnych frakcji, którym przyporządkowano odpowiednie kolory pojemników.

Na tworzywa sztuczne i metal są przeznaczone żółte pojemnikiPowinny tu trafiać opakowania wykonane z plastiku – po artykułach spożywczych, ale też kosmetykach (szamponach, płynach do kąpieli, płynach do prania, tubki po paście do zębów). Ważne, aby przed wyrzuceniem opróżnić je z zawartości. Do żółtego pojemnika wyrzucamy także opakowania ze styropianu, wielomateriałowe kartony po sokach i mleku – tzw. tetra packi oraz opakowania z aluminium i żelaza np. puszki po napojach konserwach, drobny złom żelazny.

Do niebieskich pojemników wyrzucamy papier – m.in. tekturę, kartony i pudełka, zeszyty, gazety, książki i papier do pakowania, papier biurowy. Ważne jest, aby papier trafiający do niebieskiego pojemnika był suchy i niezatłuszczony – tylko taki nadaje się do recyklingu.

Zielony pojemnik jest przeznaczony na szkło. Wyrzucamy do niego opakowania szklane – butelki i słoiki. Nie należy tu wrzucać szkła stołowego i ceramiki (np. kubków, filiżanek, szklanek), luster, szkła zbrojonego lub hartowanego.

Do brązowego pojemnika wyrzucamy odpady bio czyli resztki jedzenia, obierki z owoców i warzyw, ogryzki, skorupki z jajek oraz fusy z kawy i herbaty. Do tego pojemnika nie powinny trafiać resztki mięsa i kości.

Natomiast na odpady zmieszane jest przeznaczony czarny pojemnik. Tu wyrzucamy wszystko, co nie nadaje się do recyklingu – zużyte chusteczki jednorazowe, ręczniki papierowe, pieluchy, zatłuszczony papier, rozbite szklanki i talerze, porcelanowe kubki.

Dlaczego warto segregować?

Niemal wszystkie przedmioty, których używamy na co dzień, są wykonane z materiałów, które można ponownie wykorzystać, czyli z tworzyw sztucznych, szkła, papieru czy metalu. Odpowiednio posegregowane przestają być odpadami, a stają się wartościowym surowcem i mogą posłużyć do produkcji nowych artykułów – butelek, odzieży, ławek w parku czy gazet.

Wykorzystując je ponownie oszczędzamy energię i środowisko naturalne.

Bookmark the permalink.

Comments are closed.